Umeščenost notranjih procesov kakovosti v temeljne strateške dokumente organizacije

Namen

Kakovostna rast izobraževalne organizacije se ne zgodi slučajno, pač pa je rezultat zavestne odločitve organizacije in vsakega posameznika v njej, da nenehno vlaga v svoje znanje in razvoj, se uči iz izkušenj in zgledovanja z drugimi, ob tem pa na načrten in sistematičen način spremlja doseženo kakovost različnih procesov ter njihovih rezultatov in na tej podlagi načrtuje nadaljnji razvoj. Če je zavzetost za kakovostno delo del rednega načrtovanja, uresničevanja in vrednotenja v izobraževalni organizaciji in ima zato le-ta uvedenih več različnih postopkov in ukrepov, lahko govorimo o izgradnji notranjega sistema kakovosti in o umeščenosti tega sistema v dejavnost izobraževalne organizacije.

Pomemben kazalnik tega, ali so aktivnosti, ki so namenjene vpogledu v lastno kakovost in njen razvoj, sestavina rednega in načrtnega dela izobraževalne organizacije, je njihova umeščenost v temeljne strateške dokumente organizacije (dolgoročne, srednjeročne in kratkoročne).

S tem ko vodstvo izobraževalne organizacije načrtno delo za razvoj kakovosti uvrsti v temeljne strateške dokumente, udeležencem izobraževanja, zaposlenim, financerjem in zunanjim partnerjem daje pomembno sporočilo, da je to izobraževalna organizacija, ki načrtno skrbi za kakovost svoje dejavnosti. S tem sporoča, da uvršča skrb za kakovost med svoje strateške prednostne naloge.

Priporočamo, da izobraževalna organizacija svojo načrtnost pri delu za razvoj kakovosti izkazuje vsaj z vsebinskimi zapisi v:
  • razvojnemu programu izobraževalne organizacije oz. njemu podobnih srednjeročnih ali dolgoročnih dokumentih,
  • letnemu načrtu dela oz. njemu podobnih letnih strateških dokumentih,
  • letnemu poročilu o delu oz. njemu podobnih letnih strateških dokumentih.
Ker vse te dokumente sprejema svet zavoda kot najpomembnejše dokumente, ki usmerjajo delo in ravnanje izobraževalne organizacije, je na ta način še jasneje izkazana odgovornost organizacije za kakovostno delo.